Solucan Yetiştiriciliği

Solucan Yetiştiriciliği

Solucan Yetiştiriciliği

Son yılların en çok kazandıran girişimlerinden biri de solucan yetiştiriciliği işidir. Solucan yetiştiriciliği hem solucan satışı konusunda hem de organik solucan gübresi satışı alanında tarım sektöründe yeni pazarların oluşmasını sağlamıştır.

Solucan yetiştiriciliği sabırla yapılması gereken bir iştir. Solucanların hem gelişmesi hem de üremesi konusunda bilgili olmak gerekmektedir. Solucanlar fazlasıyla obur bir sürüngen grubudur. Aynı zamanda sindirim sistemlerinden ve solucanların vücut ısısının salgıladığı sıvılarından da yararlanılmakta ve faydası görülmektedir.

Solucanlar çift cinsiyetli sürüngenlerdir. Erkek ve dişi ayrımı olmaksızın her bir solucan üreme gerçekleştirmektedir. Bu nedenle hızla çoğalmaktadırlar. Bir solucan uygun şartlar oluştuğunda ayda 4-5 kokon (yumurta) bırakırlar. Kokonlar mercimek büyüklüğünde ve limona benzer bir şekle sahiptir. Her bir kokonun içinde yaklaşık 6 solucan yumurtası bulunmaktadır. Yaklaşık 3 haftalık bir süre sonunda da yavru solucanlar meydana gelmektedir. Solucanların yavruluktan çıkıp cinsel ergenliğe ulaşması da ortalama 2 aylık bir süreç gerektirmektedir. Eğer şartların uygun olması ve sabırla beklenip bakım yapılması sonunda solucanlar 16 ile 20 kat arasında bir yılda çoğalırlar. Solucan yetiştiriciliği bu nedenle hem kazançlı hem de sabır gösterilmesi gereken bir iştir.

Birçok girişimci solucan yetiştiriciliği konusunda girişimde bulunmuş ama kısa bir süre sonra vazgeçmişlerdir. Bunun nedeni ise yanlış bilgilendirme ve yönlendirmelerden meydana gelmiştir. Oysa solucan yetiştirmek ve iyi miktarda ilk organik ürünleri toplamak 9 ay ve bu işten güzel kazançlar sağlamak içinse yaklaşık 2 yıllık bir tahammül süresi gerekmektedir.

Solucan yetiştiriciliği ve verimli gübre alımı için gereken minimum uygun şartlar ise şunlardır. Öncelikle oda sıcaklığı her zaman için 17-25 derece arsında olmalıdır. Nem oranı ise %70-80 oranında bulundurulmalıdır. Solucanların bulunduğu havuz her 1 metrekare için yaklaşık 10.000-20.000 solucan aralığını geçmemelidir. Kaliteli yemler kullanılmalı ve toprak nötr Ph seviyesinde (6,5-7,5) olmalıdır. Tüm bu minimum şartlar sağlandığında ise olumlu sonuçlar alacak ve solucanlarınızın sayısı, verimi hızla artacaktır.

Siz de solucan yetiştiriciliği hakkında daha fazla detay ve bilgi almak istiyorsanız irtibat numaralarından bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir