Solucan Fabrikası Kurmak

Solucan Fabrikası Kurmak

Solucan Fabrikası Kurmak

Organik solucan gübresi üretimi ülkemizde son 15 yılda başlamıştır. Solucan satışı veya solucan gübresi üretimi yapmak herkesin yapabileceği kolay bir iştir. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli noktaları bulunmaktadır. Solucan fabrikası kurmak için de birtakım koşulların sağlanması gerekmektedir.

Ülkemizde solucan fabrikası kurmak ve bu sektörden para kazanmaya başlanması yakın geçmişe dayanmaktadır. Ancak her geçen sene organik solucan gübre satışı artarak devam etmektedir. Özellikle Kayseri başta olmak üzere, Ege, Akdeniz ve Trakya bölgelerinde hızla yayılmaktadır.

Solucan fabrikası kurmak neden kazançlı bir iştir öncelikle bu konuyu sizlere açıklayalım.  Solucan çok çabuk ve fazla üreyen bir sürüngendir. Doğal yaşama koşulları sağlandığı ve kaliteli yemler ile beslendiği sürece yılda 16-20 kat aralığında solucanlarınızın artışını görebilirsiniz. Solucanlar çift cinsiyetlidirler ve her bir solucan üreme gerçekleştirmektedir. Bir solucan ayda 4-5 yumurta (kokon) bırakır. Bu kokonların her birinde de yaklaşık 6 yavru solucan bulunur. Bu yavru solucanların yavruluk döneminden çıkıp cinsel olgunluğa ulaşma süresi ise 2 aydır. Bu hesaplamalar ışığında bakıldığında uygun ortam koşulları ve doğru uygulamalar neticesinde solucan sayınız bir yıl içerisinde maksimum 20 kata kadar artar. Solucanlar sektörün içinde bulunduğu piyasada tanesi 8 kuruş ile 25 kuruş arasında satılmaktadır.

Solucan havuzlarında her 1 metre kare için 10.000 ile 20.000 arasında solucan yaşamaktadır. Bu rakamların aşılması durumunda solucan kayıpları yaşanabilmektedir.

Solucan fabrikası kurmak sadece solucan satışı için değil solucan gübresi satışı için de kazanç kapısıdır. Günümüzde yıllık 1 milyon tona yakın rakamlarda organik solucan gübresi satılmaktadır. Bu rakam her yıl daha fazla artış göstermektedir. Bunun nedeni ise ülkemizde en fazla satılan gübre çeşidi kimyasal gübredir. Kimyasal gübreler hem toprak değeri açısından hem de maddi açıdan kayıplara yol açmaktadır. Bunu fark eden tüm tarım çiftçileri ve bitki,sebze ve meyve yetiştiricileri artık hem daha faydalı hem daha uygun fiyata satılan organik solucan gübresine yönelmektedirler.

Sizde solucan fabrikası kurmak hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız sitemizde yer alan irtibat numaralarından bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir