Solucan Çiftliği Kurmak

Solucan Çiftliği Kurmak

Solucan Çiftliği Kurmak

Solucan çiftliği kurmak günümüzde en fazla kazanç getiren işlerden biri olarak görülmektedir. Solucan satışı veya solucan gübresi satışı için solucan çiftliği kurmak oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir sisteme sahip olunmasını gerektirir.

Solucan çiftliği kurmak çok kolay ve basittir. Ancak her işte olduğu gibi bir takım uygunluklar ve en önemlisi tahammül gerektirir. Ülkemizde Kayseri bu konuda pilot şehir olurken, Ege, Trakya ve Akdeniz bölgelerinde de bir çok tesis ve çiftlik kurulmaktadır.

Her yıl 1 milyon tona yakın bir tonajda organik solucan gübre satışının olması bu sektöre olan bakış açısını da olumlu yönde etkilemiştir. Bugün sadece 1 metrekarelik bir kavuzda solucan yetiştiriciliği ile başlayıp şimdi büyük tesisleri kurmuş olan girişimciler de bulunmaktadır. Ancak her işte olduğu gibi yanlış bilgilendirme ve uygulamalar sonucunda bu işten zarar etmiş girişimciler de bulunmaktadır. Bu konuda sadece solucan çiftliği kurmak değil bir de doğru uygulama ve koşullar altında iyi bir gelir elde etmek için her işte olduğu gibi bu işte de 2 seneye yakın bir zamanın da sabırla beklenmesi gerektiğini unutmayın.

Solucan çiftliği kurmak için yeterli miktarda solucan satın almanız gerekmektedir. Solucanları içine koymanız gereken havuzların (genellikle 1 metrekarelik havuzlardan oluşur) içini doldurmak için de organik solucan gübresi ve kaliteli yem kullanmanız gerekmektedir. Solucan havuzlarınızın bulunduğu ortamda oda sıcaklığı 17-25 derece arasında olmalı ve odanızın nem oranı da %70-80 aralığında tutulmalıdır. Bu derece ve oranlar sizlere solucan üretimi ve gübre üretimi konusunda uygun koşulları sağlayacaktır. Toprak nötr PH (6,5-7,5) seviyesinde olmalıdır. Tüm bu koşullar sağlandıktan sonra solucanlarınız ortalama her yıl 16-20 kat arasında artış gösterecektir. Bu artışlardan sonra hem solucan satışınız hem de gübre satışınız hızlanacaktır.

Solucan çiftliği kurmak için gereken maliyet ve ekipman hakkında daha fazla bilgi almak için sitemizde yer alan irtibat numaralarından bizlere kolayca ulaşabilirsiniz. Sizlere en doğru bilgi ve uygulamalara uzman ekiplerimiz sayesinde ulaşıp solucan çiftliği kurmak konusundaki tüm detaylara sahip olabilirsiniz.

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir