Organik Solucan Gübresi Üretimi

Organik Solucan Gübresi Üretimi

Organik Solucan Gübresi Üretimi

Organik solucan gübresi üretimi aslında günümüzden uzun zaman öncesine dayanmaktadır. Karadeniz’in kuzeyinde yer alan Ukrayna, Rusya, Romanya, Bulgaristan gibi ülkelerde yaygınlaşmıştır. Zaman içerisinde bu gübrenin duyulması ve yayılması ile birlikte A.B.D. de bulunan Kaliforniya üniversitesi çeşitli araştırma ve geliştirmeler yaparak organik solucan gübresi üretiminin hızlanmasında rol oynamışlardır. A.B.D.’nin Kaliforniya eyaletinde çok sık yavrulayan bir solucan türünü çok çalışkan olan başka bir solucan cinsi ile melezleyerek Kırmızı Kaliforniya Solucanı olan bir kültür solucanı ortaya çıkarmışlardır.  Organik solucan gübresi üretimi için en sık kullanılan solucan türü de bu nedenle kırmızı Kaliforniya solucanlarıdır.

Ülkemizde son 15 yılda üretilmeye başlanan ve son yıllarda ismini sıkça duyduğunuz organik solucan gübresi üretimi için bir takım koşulların sağlanması gerekmektedir. Solucanların mamalarını yemeleri, gübre üretmeleri ve üremeleri için belirli ortam koşulu olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Solucanlar gıda ve sebze artıklarını kolayca tüketmektedirler. Obur sürüngen grubundan oldukları için her bir solucan kendi ağırlığının 2 katı civarında mama tüketmektedir. Tüketmekte oldukları sebze ve gıda atıklarının ayrıştırılmış olması gerekmektedir. Ayrıca kuru olursa veya çok ıslak bir şekilde olursa solucanlar bu gıdaları tüketemez ve ölürler. Bu nedenle gıdaların 2-3 günde bir nemi kontrol edilmeli kurumuş ise su sıkılarak ıslatılarak nem dengesi sağlanmalıdır. Diğer önemli faktör de oda sıcaklığının 17-25 derece arasında olmasıdır. Sıfır ve altı derecelerde veya 40 derecenin üstü sıcaklıklarda birkaç gün kalmaları halinde solucanlar ölmektedirler. Odanın nem derecesi ise %70-80 arası olmalıdır. Çünkü solucanlar nemli ortamlarda yaşamaktadırlar. Bu nedenle ortam ısısı, odanın nemi ve mamaların nemli olması organik solucan gübresi üretimi için çok önemlidir.

Solucanlar çift cinsiyetli oldukları için tüm solucanlar üremede bulunurlar. Doğru ortamlarda ve uygun yöntemlerle yetişen solucanlar kısa bir sürede sayılarını kat kat arttırırlar. Daha fazla solucan daha fazla organik solucan gübresi üretimi demektir.

Organik solucan gübresi üretimi kuru ve sıvı olmak üzere de ikiye ayrılmaktadır. Siz de daha fazla organik solucan gübresi üretimi konusunda bilgi almak için sitemizde bulunan iletişim numaralarından bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir