Organik Solucan Gübresi Nedir ?

Organik Solucan Gübresi Nedir ?

Organik Solucan Gübresi Nedir ?

Günümüzde en çok tercih edilen gübre çeşitlerinin başında organik solucan gübresi gelmektedir. Peki çok sık duyduğumuz organik solucan gübresi nedir ? şimdi bu konu hakkında sizlere detaylı bilgi verelim.

Sebze ve birçok gıda atıkları ayrıştırılır ve üzerine solucanlar bırakılır. Solucanlar bu gıdaları tüketerek sindirim sistemlerinden geçirir ve dışkılama yoluyla çıkarır. Elde edilen gübreye solucan gübresi denmektedir ve %100 organiktir.

Organik solucan gübresi nedir ? ve içeriğinde neler vardır sorusunun cevabı ise oldukça etkileyicidir. Organik solucan gübresi bilim insanları tarafından test edilmiştir ve organik solucan gübresinin içinde normal toprağa göre 5 kat, 7 kat fosfat miktarının, 11 kat potasyum miktarının, 3 kat magnezyum miktarının daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

Organik solucan gübresi yetmiş yıldan fazla bir süredir başta A.B.D. olmak üzere dünya ve Avrupa’daki birçok ülkede kullanılan ve hızla yaygınlaşan bir gübre türüdür. Organik solucan gübresi en hassas bitkiler dahil her türlü bitki, sebze, meyve ve ağaç türlerinin yetişmesinde kullanılmaktadır.

Organik solucan gübresi nedir ve faydaları nelerdir sorusunun cevabı ise oldukça tatmin edicidir. Çünkü organik solucan gübresinin faydalarını saymakla bitmez. Ancak sizler için en bilinen özelliklerini açıklayalım;

Organik solucan gübresi tüm meyve, sebze ve bitkilerin verimini arttırır, ürünlerin dayanıklılık ve kalitesi gözle görülür şekilde fark edilir, tarımda erkencilik yani çok sık mahsul almanızı sağlar, yetiştirmek istediğiniz bitkilerin köklerini güçlendirir ve hastalıklara karşı dirençli hale getirir, bitkiler için uzun ve sağlıklı bir gelişim sağlar, meyve ve sebzelerinizde mükemmel bir aroma ve lezzet oluşumunu gerçekleştirir, toprağın Ph değerini yükseltir, toprağın içinde birçok mikroorganizma faaliyetlerinin gelişmesini sağlar, içeriğinde bulunan maddeler sayesinde yabancı ot tohumlarını parçalar ve gelişmesini engeller böylece yabani ot barındırmaz, topraktaki su miktarını yüksek tutarak su stresini azaltır, kış aylarında bitkilerin don yapmasını engeller, kokusuzdur ve doğaya zarar vermeyen bir yapıya sahiptir.

Siz de organik solucan gübresi nedir? diye merak ediyorsanız veya detaylıca konu hakkında bilgi almak istiyorsanız sitemizde yer alan irtibat numaralarından mutlaka bize ulaşın.

 

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir