Organik Solucan Gübresi Nasıl Üretilir ?

Organik Solucan Gübresi Nasıl Üretilir ?

Organik Solucan Gübresi Nasıl Üretilir ?

Organik solucan gübresi solucanların gıda ve bitki atıklarının üzerine konularak sindirim sistemlerinden geçmesi ile üretilmektedir. Organik solucan gübresi nasıl üretilir sorusunun cevabını sizler için detaylıca belirtelim.

Dünyada ilk kez Karadeniz’in kuzeyinde yer alan Rusya, Romanya, Bulgaristan, Ukrayna gibi ülkelerde üretilmeye başlanmıştır. Ancak ilk üretildiği zamanlarda çok fazla verim alınamamıştır. A.B.D. de bulunan Kaliforniya Üniversitesi tarafından solucan gübresi araştırmaları yapılmış ve geliştirilmiştir. 70 yıla yakın bir mazisi bulunsa da Ar-Ge araştırmaları sonucu tam olarak geliştirilip sonuç alınması yakın tarihe dayanmaktadır. Kırmızı Kaliforniya solucan üretimi ise ülkemizde yaklaşık 15 yıllık bir geçmişe sahiptir.

Organik solucan gübresi nasıl üretilir ve yararları nelerdir? konusunu biraz daha detaylandıralım. Ülkemizde yıllık %65-70’i ithal olmak suretiyle yaklaşık 6 milyon ton civarında gübre tüketilmektedir. Ancak bu gübrelerin tamamına yakını kimyasal gübredir. Bu nedenle tarımda yaşanan verimsizlik ve mahsul kayıpları oldukça fazladır. Dolayısı ile organik solucan gübresinin önemi tam bu noktada ilgi çekici hale geliyor.

Organik solucan gübresi hem fiyat bakımından hem yararları bakımından kimyasal gübrelere göre daha avantajlıdır. Yerli üretim olması nedeniyle de ithalat maliyeti yoktur. Kimyasal gübreler hem toprağımız için hem ülke geleceği için zararlı bir zirai problem haline gelmektedir.

Organik solucan gübresinin çok büyük bir bölümü maalesef kontrolsüz ve bilinçsiz kişiler tarafından üretilmektedir. Bu durum organik solucan gübresinin itibarını zedelemektedir. Eğer bilinçsiz kişiler tarafından yönlendirilirseniz yatırımlarınız zarara dönüşebilir. Bu nedenle firma olarak sizlere en doğru bilgiyi, A’dan Z’ye tüm süreci en ince ayrıntılarına kadar anlatıp bilgilendirmeyi ve sizleri profesyonel şekilde yönlendirmeyi misyon edinmiş bulunmaktayız.

Organik solucan gübresi üretmek için solucanlarınızın, mama olarak verdiğiniz gıda ve bitkilerin nemlenmesinin, oda sıcaklığı ve nem oranının, kullanacağınız havuz ve kasaların önemi çok büyüktür. 17-25 derece arasındaki oda sıcaklığını, %70-80 arası nem oranını mutlaka yakalamanız gerekmektedir. Verimli ve bol miktarda, lezzetli ve mükemmel aromaya sahip organik ürünler elde etmek istiyorsanız teknik detaylara dikkat etmeni gerekmektedir.

Organik solucan gübresi nasıl üretilir konusunda daha fazla bilgi ve destek almak için bizimle mutlaka iletişime geçin. Konusunda uzman olan ekibimiz size istediğiniz tüm bilgileri vereceklerdir.

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir