Kuru Solucan Gübresi

Kuru Organik Solucan Gübresi Nedir ve Nerelerde Kullanılır ?

Kuru Solucan Gübresi

Kuru Solucan Gübresi

Ülkemizde 15 yıllık bir geçmişe sahip olan kuru organik solucan gübresi nedir ve nerelerde kullanılır? İşte bu çok merak edilen konu hakkında sizlere detaylıca bilgi verelim.

Kuru organik solucan gübresi toprakların geleceği ve mahsul verimliliği açısından çok fazla öneme sahiptir. Ülkemizde her sene yaklaşık 6 milyon ton gübre kullanılmaktadır. Bu gübrelerin tamamı kimyasal gübredir ve yaklaşık %60-70’i ise yurt dışından ithal edilmektedir. Kimyasal gübre hem tarımın verimini düşürmekte hem de maddi olarak büyük kayıplara yol açmaktadır. Organik solucan gübresine hem daha pahalı hem de ve en önemlisi tarım açısından kıyaslanamayacak kadar farklıdır. Avrupa ve dünya genelinde tarım açısından zengin olan ülkeler kimyasal gübre değil organik solucan gübresi kullanmaktadırlar.

Peki konumuza geri dönecek olursak bu kadar önemli olan kuru organik solucan gübresi nedir ve nerelerde kullanılır? Organik solucan gübresinde anlaşılacağı gibi baş aktör solucanlardır. Solucanların sindirim sistemlerinin içinde bitkilere faydalı mikroorganizmalar bulunmaktadır. Solucanlar ayrıştırılmış sebze ve gıda atıkların üzerine bırakılırlar. Solucanlar bu gıdaları yani mamaları tüketerek sindirim sisteminden geçirirler. Dışkılama yoluyla da gübre olarak bırakırlar. Tamamen organik ve kokusuz bir gübre elde edilir. Ayrıca solucanları toprakta bulunan patojenlere karşı dayanıklı kalmalarını sağlayan bir vücut sıvısı geliştirirler buna Sölom sıvısı denmektedir. Bu sıvıyı da gübreye bırakırlar. Böylece bu gübre ile yetişen bitkiler de patojenlere karşı dayanıklı olurlar. Organik solucan gübre üretiminde solucanlara hazırlanacak olan ortama çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Oda sıcaklığı 17-25 derece arasında olmalı, nem oranı ise %70-80 arasında kalmalıdır. Mamalarının 2-3 günde bir nemleri kontrol edilmelidir. Ne çok ıslak ne de kuru bir mama yememeleri gerekmektedir. Bunu mamaları ıslatarak sağlayabilirsiniz. Sıcaklık ve nem dengelerini yakalayamadığınız takdirde solucan kayıpları yaşayabilirsiniz.

Kuru organik solucan gübresi nedir ve nerelerde kullanılır ? sorusunun ikinci cevabı ise bu gübrenin nerelerde kullanıldığıdır. Kuru organik solucan gübresini tür ve çeşit ayırmaksızın her tür meyve, sebze, bitki ve ağaç yetiştirmede, tarlalarınızda, seralarınızda, tarıma uygun arazilerinizde, en hassa bitki çeşitleri dahil olmak üzere tarımın ve yetiştiriciliğin oldu her yerde rahatlıkla ve güvenle kullanabilirsiniz.

 

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir