Kırmızı Kaliforniya Solucanı

KIRMIZI KALİFORNİYA SOLUCANI

Kırmızı Kaliforniya Solucanı

Kırmızı Kaliforniya Solucanı

Kırmızı Kaliforniya solucanı halk dilinde gübre solucanı olarak ta bilinmektedir. Gübre üretiminde kırmızı Kaliforniya solucanlarının önemi çok büyüktür bir nevi bu solucanlar olmazsa organik solucan gübresi de olmaz diyebiliriz.

Kırmızı Kaliforniya solucanları tarafından üretilen organik gübreler kullanıldığında ürünlerde gözle görülür bir verim sağlanmaktadır. Kırmızı Kaliforniya solucanları 12 ay içerisinde sayılarını 15-16 kata kadar arttırmaktadır. Kırmızı Kaliforniya solucanlarının bulunduğu ortamın koşulları iyi ayarlanmalıdır. Ortam sıcaklığı 17-25 derece aralığında ve nem miktarının da %70-%80 olması gerekmektedir. Bu ortam koşulları sağlandığı takdirde bir solucandan her hafta 3 yumurta (kokon) alırsınız. Ve bu yumurtalar %80 oranında patlama yapar. Her bir yumurta 30 ile 70 günlük bir süre arasında çatlar ve tanesinden ortalama 4 yavru solucan daha çıkar. Yavru solucanların ergenleşmesi 50 gün ile 75 gün arasında değişir.

Kırmızı Kaliforniya solucanları oldukça iştahlı sürüngen grubundadır. Her bir solucan günde ortalama kendi ağırlığının iki katı yiyecek tüketir. Tükettiği bu yemlerin ve yiyeceklerin de yarısını gübreye çevirmektedirler. Bu ortalamalar her koşulda sağlanır diye bir kaide yoktur. Kırmızı Kaliforniya solucanının sizden beklentilerini karşılamazsanız belirttiğimiz rakamlarda düşüşler olabilir. Bu nedenle kayıp yaşamamak için ortam sıcaklığının, neminin, havalandırmanın, mamanın ve mamanın nemlenmesinin önemi bu nedenle çok önemlidir. Kırmızı Kaliforniya solucanlarına eğer bu ortamı ve koşulları sağladığınız takdirde popülasyonu arttırmış olursunuz ve elde edeceğiniz gübrenin ne kadar hızlı üretileceğini görmüş olursunuz. Kırmızı Kaliforniya solucanlarının yaşaması için 0 (sıfır) derecenin altına düşülmemesi ve +40 derecenin üstüne çıkılmaması gerekmektedir.

Kırmızı Kaliforniya solucanları da tıpkı diğer solucanlar gibi güneş ışınlarına karşı hassastırlar. Güneş ışığına birkaç gün boyunca maruz kalan kırmızı Kaliforniya solucanları ölürler. Solucanların hızla artış göstermesinin sebebi solucanların çift cinsiyetli olmasından kaynaklanmaktadır. Solucanlar arasında dişi erkek ayırımı yoktur ve tüm solucanlar yavrulamaktadırlar. Az önce belirttiğimiz ısı, nem ve mama koşulları tam olarak sağlandığı takdirde bir kırmızı Kaliforniya solucanı 5 yıl içinde size ortalama 1300 solucan daha sağlamaktadır. Kırmızı Kaliforniya solucanlarının yumurtaları gözle görülüp ele gelebilecek türden yumurtalardır. Ancak hassas oldukları için elleyip rahatsız etmemek gerekmektedir.

 Eisenia Foetida

Eisenia Foetida

Kırmızı Kaliforniya solucanlarının yaşamlarını sürdürebilmesi için bakımları gerekmektedir. Ancak bakım dendiğinde ekstra işler aklınıza gelmesin. Solucanların mamalarını rahatlıkla tüketebilmesi için mamaların nemli olması gerekmektedir. Bu nedenle %70-%80 nem oranı oldukça uygun aralıklardır. Eğer gerekli kontrolleri yaparken ortamın neminin %80 in altına düştüğünü görürseniz mamaları sulama yapabilir ve nem oranını tekrar dengeleyebilirsiniz. Nem oranının %80 i geçmesi durumunda ise sulama işlemine son vermeniz gerekmektedir. Kırmızı Kaliforniya solucanlarından mükemmel bir işçilik almak istiyorsanız da oda sıcaklığının 17-25 derece arasında tutmanız gerekmektedir. 17 derecenin altına düşüldüğünde veya 25 derecenin üstüne çıkıldığında kırmızı Kaliforniya solucanları mamalarını yemelerindeki performansları düşecektir. Bu durum da gübre veriminin düşmesine sebebiyet vermektedir.

Üreme ve gübreleme konusunda ise Kırmızı Kaliforniya solucanlarını 1 metrekarelik bir havuza 10-15 bin arasında solucanı toplamanız yeterlidir. Bu sayı belli bir zaman sonra 2-3 katına hızla çıkacağı için rakamlar 30.000 e ulaştığı zaman yarısını diğer boş olan havuza aktarmanız gerekmektedir. Havuzlarınızı solucanlarınızın rakamına göre yaptırmanızda fayda vardır. Bizden satıl almış olduğunuz kırmızı Kaliforniya solucanlarınızı teslim aldıktan hemen sonra gübreleriyle birlikte havuzlara boşaltabilirsiniz. Nem dengesini sağlamak amacıyla şişelerin içine su koyarak üstlerine püskürtme yöntemiyle su serpebilirsiniz. Bu havuzların nemini 2-3 günde bir mutlaka kontrol etmeniz gerekmektedir. Mamalar kupkuru bir şekilde olmaması gerektiği gibi sular içinde de olmaması gerekmektedir. Gübreyi elinize alıp sıktığınız zaman birkaç damla su çıkıyorsa kıvam tam yerindedir demektir. Solucanlar yemlerini bitirdiğinde havuzun üstü dümdüz olur ve mamaların içerisinde bulunan samanları en üst yüzeye atarlar. Böylece kırmızı Kaliforniya solucanlarınızın yemlerini bitirdiğini anlamış olursunuz.

Siz de kırmızı Kaliforniya solucanları hakkında daha fazla bilgi almak, satın almak veya fiyatlarını öğrenmek istiyorsanız sitemizde bulunan irtibat numaralarından bizlere ulaşabilirsiniz.